L50S550.X
DigiKey Part Number
5666-L50S550.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50S550.X
Description
FUSE CRTRDGE 550A 500VAC/450VDC
Detailed Description
550A 500 VAC 450 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Voltage Rating - DC
450 VDC
Current Rating (Amps)
550A
Size / Dimension
2.000" Dia x 2.220" L (50.80mm x 56.40mm)