L50S450.X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 0
450A 500 VAC 450 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
POWR-SPEED and PSR Series High-Speed Fuses
L50S450.X
DigiKey Part Number
5666-L50S450.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50S450.X
Description
FUSE CRTRDGE 450A 500VAC/450VDC
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Voltage Rating - DC
450 VDC
Current Rating (Amps)
450A
Size / Dimension
2.000" Dia x 2.220" L (50.80mm x 56.40mm)