L50QS500.X
DigiKey Part Number
L50QS500.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50QS500.X
Description
FUSE CRTRDGE 500A 500VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500A 500 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Semiconductors
Packaging
Box
Approval Agency
CE, cURus, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 50kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
500A
Size / Dimension
2.000" Dia x 4.468" L (50.80mm x 113.49mm)
Voltage Rating - AC
500 VAC