HE722A0500 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
Reed Relay DPST-NO (2 Form A) 5VDC Coil Through Hole
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HE722A0500
DigiKey Part Number
HE554-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE722A0500
Description
RELAY REED DPST 500MA 5V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Current
25 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.75 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
0.5 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1 ms
Coil Voltage
5VDC
Release Time
1 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Coil Resistance
200 Ohms
Switching Voltage
200VDC - Max