HE721E2400
DigiKey Part Number
F6730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE721E2400
Description
RELAY REED SPDT 250MA 24V
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
12 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
16 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
2 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
3 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
3 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
250 mA
Coil Resistance
2 kOhms
Switching Voltage
175VDC - Max