HE3621A0500 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Coto Technology
In Stock: 14.474
Datasheet
Similar
Coto Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Standex-Meder Electronics
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Through Hole
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
HE3621A0500
DigiKey Part Number
HE206-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE3621A0500
Description
RELAY REED SPST 500MA 5V
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HE3621A0500 Models
Category
Coil Current
10 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.75 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
0.5 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1 ms
Coil Voltage
5VDC
Release Time
1 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
500 mA
Coil Resistance
500 Ohms
Switching Voltage
200VDC - Max