FBMOV550M
DigiKey Part Number
F4390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBMOV550M
Description
VARSTR 910V 40KA AXIAL CYLINDER
Customer Reference
Detailed Description
910 V 40 kA Varistor 1 Circuit Screw Mount Axial Cylinder
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
40 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
1100J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1260 pF @ 1 MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
550 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
745 V
Mounting Type
Screw Mount
Varistor Voltage (Min)
819 V
Package / Case
Axial Cylinder
Varistor Voltage (Typ)
910 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
1.001 kV