FBMOV130M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Littelfuse Inc.
In Stock: 99
Datasheet
205 V 40 kA Varistor 1 Circuit Screw Mount Axial Cylinder
Building Automation – Protect/Sense/Control
FBMOV130M
DigiKey Part Number
F4377-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBMOV130M
Description
VARSTR 205V 40KA AXIAL CYLINDER
Customer Reference
Detailed Description
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
40 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
380J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
5600 pF @ 1 MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
130 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Screw Mount
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Axial Cylinder
Varistor Voltage (Typ)
205 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
225.5 V