CG21000L
DigiKey Part Number
F2731-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG21000L
Description
GDT 1000V 10KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 1000 V 10000A (10kA) 2 Pole Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CG21000L Models
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial Cylinder
Voltage - DC Spark Over (Nom)
1000 V