AQ36-02HTG
DigiKey Part Number
18-AQ36-02HTGTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-AQ36-02HTGCT-ND - Cut Tape (CT)
18-AQ36-02HTGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ36-02HTG
Description
TVS DIODE 36VWM 62VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62V Clamp 7A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
CAN
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
45pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
62V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7A (8/20µs)