AQ24CANA-02HTG
DigiKey Part Number
AQ24CANA-02HTGTR-ND - Tape & Reel (TR)
AQ24CANA-02HTGCT-ND - Cut Tape (CT)
AQ24CANA-02HTGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ24CANA-02HTG
Description
TVS DIODE 24VWM 50VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
250W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
CAN
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
15pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
50V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)