AK10-240C
DigiKey Part Number
F5937-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK10-240C
Description
TVS DIODE 240VWM 340VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
340V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AK10-240C Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
2200pF @ 10kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
240V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
250V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
340V