60R075XU
DigiKey Part Number
F1922-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
60R075XU
Description
PTC RESET FUSE 60V 750MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 750 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
6.3 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
250 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
600 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.402" Dia x 0.122" T (10.20mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A