60R050XPR
DigiKey Part Number
F1989CT-ND - Cut Tape (CT)
F1989TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
60R050XPR
Description
PTC RESET FUSE 60V 500MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 500 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
4 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
500 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.17 Ohms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.311" Dia x 0.122" T (7.90mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Height - Seated (Max)
0.539" (13.70mm)
Current - Trip (It)
1 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A