600R150-RAF
DigiKey Part Number
600R150-RAF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
600R150-RAF
Description
PTC RESET FUSE 60V 150MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (600V Int) 150 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
4 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
7 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V (600V Int)
Size / Dimension
0.354" L x 0.181" W (9.00mm x 4.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
150 mA
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
3 A