5KP45CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
72.7V Clamp 70.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP45CA-B
DigiKey Part Number
5KP45CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP45CA-B
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
5KP45CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
70.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V