5KP40A-HR
DigiKey Part Number
5KP40A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP40A-HR
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 79.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
79.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V