5KP17CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 377
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
27.6V Clamp 184.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP17CA-B
DigiKey Part Number
5KP17CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP17CA-B
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
5KP17CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
184.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V