5KP160A-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
259V Clamp 19.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP160A-HRA
DigiKey Part Number
5KP160A-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP160A-HRA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
178V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V