5KP150CA
DigiKey Part Number
5KP150CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
5KP150CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP150CA
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 21A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5KP150CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V