5KP100CA
DigiKey Part Number
5KP100CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
5KP100CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP100CA
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 31.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5KP100CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
110V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V