5.0SMDJ60ASHRAT7
DigiKey Part Number
18-5.0SMDJ60ASHRAT7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ60ASHRAT7
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 51.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V