5.0SMDJ17AS
DigiKey Part Number
18-5.0SMDJ17ASTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-5.0SMDJ17ASCT-ND - Cut Tape (CT)
18-5.0SMDJ17ASDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ17AS
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 181.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
181.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V