3KP180CA-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
289V Clamp 10.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP180CA-B
DigiKey Part Number
3KP180CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP180CA-B
Description
TVS DIODE 180VWM 289VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3KP180CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
200V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
289V