30KPA75A
DigiKey Part Number
30KPA75ATR-ND - Tape & Reel (TR)
30KPA75ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA75A
Description
TVS DIODE 75VWM 119.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
119.4V Clamp 253.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
30KPA75A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
253.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
83.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
119.4V