30KPA72CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
114V Clamp 265.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA72CA
DigiKey Part Number
30KPA72CATR-ND - Tape & Reel (TR)
30KPA72CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA72CA
Description
TVS DIODE 72VWM 114VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA72CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
265.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
72V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
80.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
114V