30KPA60CA
DigiKey Part Number
F6606TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6606CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA60CA
Description
TVS DIODE 60VWM 102VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
102V Clamp 297.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
30KPA60CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
297.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
67V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
102V