30KPA36A
DigiKey Part Number
30KPA36ATR-ND - Tape & Reel (TR)
30KPA36ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA36A
Description
TVS DIODE 36VWM 61.8VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
61.8V Clamp 490.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA36A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
490.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
61.8V