30KPA36A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 30KPA36ATR-ND - Tape & Reel (TR) 30KPA36ACT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 30KPA36A |
Description | TVS DIODE 36VWM 61.8VC P600 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 61.8V Clamp 490.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 30KPA36A Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 490.3A |
Mfr | Power - Peak Pulse 30000W (30kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case P600, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 40.2V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 61.8V |