30KPA36A-B
DigiKey Part Number
30KPA36A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA36A-B
Description
TVS DIODE 36VWM 61.8VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
61.8V Clamp 490.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA36A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
490.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
61.8V