30KPA288A
DigiKey Part Number
30KPA288A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA288A
Description
TVS DIODE 288VWM 469.9VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
469.9V Clamp 64.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA288A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
64.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
288V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
321.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
469.9V