30KPA270A
DigiKey Part Number
30KPA270ATR-ND - Tape & Reel (TR)
30KPA270ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA270A
Description
TVS DIODE 270VWM 436.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
436.2V Clamp 69.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA270A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
69.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
270V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
301.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
436.2V