30KPA156 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
257.25V Clamp 123.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA156
DigiKey Part Number
30KPA156-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA156
Description
TVS DIODE 156VWM 257.25VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
30KPA156 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
123.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
156V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
164.71V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
257.25V