3.0SMCJ14A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 3.000
Datasheet
23.2V Clamp 129.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
3.0SMCJ14A
DigiKey Part Number
18-3.0SMCJ14ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ14A
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
129.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V