2920L600/12MR
DigiKey Part Number
F8137TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8137CT-ND - Cut Tape (CT)
F8137DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2920L600/12MR
Description
PTC RESET FUSE 12V 6A 2920
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 6 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Category
Time to Trip
2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
12V
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
6 A
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Current - Trip (It)
12 A
Current - Max
50 A