2920L200/24DR
DigiKey Part Number
F2872TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2872CT-ND - Cut Tape (CT)
F2872DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2920L200/24DR
Description
PTC RESET FUSE 24V 2A 2920
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 2 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2920L200/24DR Models
Category
Time to Trip
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
125 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.289" L x 0.202" W (7.35mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2 A
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
4 A
Current - Max
40 A