250R145ZR
DigiKey Part Number
F1976CT-ND - Cut Tape (CT)
F1976TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250R145ZR
Description
PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 145 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
2.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
14 Ohms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V (250V Int)
Size / Dimension
0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
145 mA
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Current - Trip (It)
290 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
3 A