250R120-RAZR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 540
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.377
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 120 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Building Automation – Protect/Sense/Control
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
250R120-RAZR
DigiKey Part Number
250R120-RAZRCT-ND - Cut Tape (CT)
250R120-RAZRTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250R120-RAZR
Description
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
2.5 s
Manufacturer
Resistance - Initial (Ri) (Min)
7 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
16 Ohms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V (250V Int)
Size / Dimension
0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
120 mA
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Current - Trip (It)
240 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
3 A