20KPA60CA
DigiKey Part Number
20KPA60CA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA60CA
Description
TVS DIODE 60VWM 97.6VC P600
Detailed Description
97.6V Clamp 207A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
20KPA60CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
207A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
67V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
97.6V