20KPA36A
DigiKey Part Number
20KPA36A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA36A
Description
TVS DIODE 36VWM 61.5VC P600
Detailed Description
61.5V Clamp 328.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
20KPA36A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
328.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
61.5V