20KPA28CA
DigiKey Part Number
20KPA28CA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA28CA
Description
TVS DIODE 28VWM 48VC P600
Detailed Description
48V Clamp 420.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
20KPA28CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
420.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.28V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48V