20KPA28A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1.136
Datasheet
48V Clamp 420.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
20KPA28A-B
DigiKey Part Number
20KPA28A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA28A-B
Description
TVS DIODE 28VWM 48VC P600
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
20KPA28A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
420.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.28V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48V