20KPA26A
DigiKey Part Number
20KPA26A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA26A
Description
TVS DIODE 26VWM 44.7VC P600
Detailed Description
44.7V Clamp 451.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
20KPA26A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
451.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
29.04V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
44.7V