20KPA24-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 437
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Similar
Microchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
43.26V Clamp 490.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
20KPA24-B
DigiKey Part Number
20KPA24-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA24-B
Description
TVS DIODE 24VWM 43.26VC P600
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
20KPA24-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
490.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
25.34V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
43.26V