20KPA132CA
DigiKey Part Number
20KPA132CA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA132CA
Description
TVS DIODE 132VWM 213VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
213V Clamp 94.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20KPA132CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
94.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
132V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
147.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
213V