20KPA112-B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
191.1V Clamp 111A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
20KPA112-B
DigiKey Part Number
20KPA112-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA112-B
Description
TVS DIODE 112VWM 191.1VC P600
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
20KPA112-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
111A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
112V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
118.22V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
191.1V