1812L110/24DR
DigiKey Part Number
F5632TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5632CT-ND - Cut Tape (CT)
F5632DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L110/24DR
Description
PTC RESET FUSE 24V 1.1A 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 1.1 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
EDA/CAD Models
1812L110/24DR Models
Category
Time to Trip
500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
60 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
200 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.1 A
Thickness (Max)
0.042" (1.07mm)
Current - Trip (It)
1.95 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
20 A