1812L075/24DR
DigiKey Part Number
F3484TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3484CT-ND - Cut Tape (CT)
F3484DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L075/24DR
Description
PTC RESET FUSE 24V 750MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1812L075/24DR Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
110 mOhms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
290 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
24V
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Thickness (Max)
0.061" (1.55mm)
Current - Max
100 A