16R400GU
DigiKey Part Number
F3182-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16R400GU
Description
PTC RESET FUSE 16V 4A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 4 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
1.7 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
21 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
60 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
4 A
Height - Seated (Max)
0.504" (12.80mm)
Current - Trip (It)
6.8 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
100 A