16R300GU
DigiKey Part Number
F3181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16R300GU
Description
PTC RESET FUSE 16V 3A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
1 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
38 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
97.5 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.280" L x 0.118" W (7.10mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Current - Trip (It)
5.1 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
100 A